۲۴ دى ۱۳۹۷ ساعت ۰۹:۰۹:۴۶

روش هاي درمان كيست مويي يا سينوس پيلونيدال با ليزر و درمان با جراحي

انواع درمان كيست مويي

درمان كيست مويي يا سينوس پيلونيدال با ليزر

علاوه بر روشهاي متنوع و متفاوت جراحي سنگين كيست مويي با سينوس پيلونيدال، ليزردرماني مثل هميشه مي‌تواند با قابليت و مزاياي منحصر به فرد خود در درمان اين بيماري نيز ايفاي نقش كند. در جراحي كيست مويي با ليزر پس از بي‌حسي موضعي به جاي استفاده از تيغ و چاقوي جراحي با كمك ليزر ناحيه‌ي را برش داده و بسته به نوع ليزر سينوس راتخليه و ترميم مي‌كنند. اكثر مويرگ‌هاي آسيب‌ديده حين عمل با ليزر مسدود و احتمال خونريزي بافتي كم مي‌شود. از طرفي ليزر با بستن عروق لنفاوي كه با ايجاد برش و گشودن ناحيه سر باز كردن، از تورم بعد از عمل جلوگيري مي‌كند. اعصاب آسيب ديده تحت تششع ليزر ترميم شده و از ميزان درد بعد از عمل مي‌كاهند. ليزر بافت ملتهب را به صورت عمقي ريشه‌كن مي‌كند و بدين صورت از احتمال عود آن مي‌كاهد. پس از اتمام ليزر ناحيه‌ي بر جا مانده از كيست مويي به صورت يك بيضي كوچك باقي مي‌ماند كه طي چند روز ترشح خفيف، ترميم شده و خود‌به‌خود بسته مي‌شود.
در روش درمان كيست مويي با ليزر روند درمان براي بيمار بسيار آسان و سريع‌تر كرده است. زيرا علاوه بر آسيب بافتي و ايجاد درد كمتر، بدون خونريزي و بخيه مي‌تواند مراقبت‌هاي بعد از عمل را براي فرد محدود و ساده كند. فرد مي‌تواند بلافاصله به فعاليت روزمره خود باز گردد و از روز بعد ليزر در محل كار خود حاضر شود.
نيازي به پانسمان و تعويض‌هاي روزانه ندارد و مي‌تواند به راحتي حمام كرده و محل جراحي را شست‌وشو كند، البته تنها اقدام پس از ليزردرماني تداوم داشتن در دوش روزانه تا بهبودي زخم است. رعايت بهداشت فردي و زدودن موها تا سال‌ها براي پيشگيري از عود مجدد آن در تمامي روش‌ها توصيه مي‌شود.
براي رهايي از موها مي‌توان با ليزر آن‌ها را نابود كرد، البته در صورتي‌كه جنس موها ضخيم و مجعد باشد، زيرا موهاي كركي به خوبي به ليزر پاسخ نمي‌دهند. ليزر موها پس از عمل، به دليل جلوگيري از عود مي‌تواند ميزان مؤفقيت عمل را تا ۹۷ درصد افزايش دهد. حتي ليزر موهاي ناحيه‌ي گودي و انتهايي كمر يك روش پيشگيرانه در بيماري سينوس پيلونيدالمحسوب مي‌شود كه به افراد پرمو و داراي شغل نشسته به منظور در امان ماندن از اين مشكل، بسيار پيشنهاد مي‌گردد.
ليزر را حتي مي‌توان به صورت تركيبي با روش‌هاي جراحي باز كيست مويي با هدف كوتاه كردن روند دو سه ماه‌ي درمان آن استفاده كرد. در اين روش تركيبي كه بايد با دقت بالا انجام شود، با تاباندن اشعه به ناحيه‌ي باز زخم و بافت‌هاي اطراف آن به صورت هفته‌اي چند بار سرعت ترميم بافتي را افزايش و طول مدت درمان را كاهش مي‌دهند. البته هزينه‌ي درمان كيست مويي با ليزر ممكن است به مراتب بيشتر از ساير روش‌ها باشد.

انواع درمان كيست مويي

درمان كيست مويي يا سينوس پيلونيدال با جراحي

در حال حاضر قطعي‌ترين روش درمان كيست مويي يا سينوس پيلونيدال روش‌هاي تهاجمي جراحي است كه ممكن است بسته به شدت بيماري با تكنيك‌ها و روش‌هاي متفاوتي انجام شود. روش‌هاي جراحي مي‌تواند درد و مخاطرات بيشتري نسبت به هر روش درماني ديگري داشته باشد اما گاهي اوقات پزشك براي جلوگيري از عود و ايجاد برخي سرطان‌هاي پوستي كه به دليل عدم درمان صحيح اين كيست به وجود مي‌آيد، چاره‌اي جز جراحي و تخليه‌ي كامل كيست نداشته باشد. جراحي بايد در بيمارستان و تحت بي‌حسي موضعي يابي‌هوشي عمومي پس از زدودن موهاي كامل ناحيه كيست و اطراف آن انجام شود. انواع روش‌هاي جراحي كيست مويي شامل:

 • برش و تخليه: اين يك روش ساده با ايجاد يك برش در خط وسط آبسه است كه اغلب براي آبسه‌‌هاي حاد و اورژانسي استفاده مي‌شود. برش بايد آن‌قدر عريض باشد كه دسترسي به كل كيست ممكن باشد. سپس محتويات كيست موجود را كامل تخليه مي‌كنند. عمل تخليه‌ي كامل تا ۹۰ در صد به بهبودي مناسب طي يك ماه كمك مي‌كند. در حالي‌كه احتمال بهبود بدون تخليه طي ۱۰ ماه فقط ۵۸ درصد است. ممكن است در ۴۰ تا ۶۰ درصد موارد تورم توده‌ها باعث نديده شدن سينوس‌هاي متعدد شود و در نتيجه به جراحي‌هاي بعدي نياز پيدا شود. اين روش نياز به بستري ندارد و فرد مي‌تواند همان روز مرخص شود. استفاده از گاز روزانه روي زخم براي جلوگيري از عفونت، برخورد زخم با لباس و جريان هوا بر روي آن توصيه مي‌شود.
 • برداشتن و باز گذاشتن زخم: در اين روش ابتدا سينوس و قسمتي از بافت پوست اطراف آن را برش داده و كامل بر مي‌دارند. سپس زخم را باز مي‌گذارند تا با گذشت زمان خود ترميم و بسته شود. باز گذاشتن زخم باعث نياز به پانسمان روزانه براي چند هفته تا بهبودي كامل آن خواهد شد. مزيت اين روش اين است كه همه‌‌ي بافت‌هاي ملتهب خارج شده و اين وضعيت احتمال عود را در آينده كم مي‌كند، از طرفي باز بودن زخم اين اجازه را مي‌دهد كه در صورت عفونت، چرك و ترشحات آلوده از زخم خارج شود.
 • برداشتن و بستن زخم: در اين روش نيز ابتدا با يك برش بيضي شكل سينوس و قسمتي از اطراف آن را بريده و خارج مي‌كنند، سپس دو طرف برش را به هم نزديك و با نخ بخيه مي‌دوزند. از مزاياي اين روش اين است كه در صورت مؤفقيت‌آميز بودن مي‌تواند با سرعت بيشتري بهبود يابد، اما مشكل اينجاست كه معمولاً زخم و بخيه‌ها باز مي‌شوند. در نتيجه خطر عود يا بروز عفونت زخم بعد از عمل روش بسته بيشتر از ساير روش‌هاست. مصرف پيشگيرانه آنتي‌بيوتيك قبل از عمل مي‌تواند احتمال عود و عفونت آن را كم كند. در صورت عفونت مجبور به باز كردن زخم براي خروج ترشحات آلوده و در نتيجه طولاني شدن روند درمان خواهند شد. با اين حال روش بسته‌ي بدون مشكل از نظر زيبايي مي‌تواند بيماران را بيشتر راضي نگه دارد.
 • روش جراحي پلاستيك: در برخي از موارد پيچيده سينوس پيلونيدال، براي كاهش احتمال عود سينوس و باز شدن زخم، با كمك جراحي پلاستيك و انواع روش‌هاي ترميمي با فلپ، ناحيه‌ي عمل را پوشانده و مي‌بندند. اين روش با وجود نياز به بستري يك هفتگي در بيمارستان ولي با سرعت بيشتري بهبود مي‌يابد. در اين روش با كاهش ميزان گودي بين دو عضله‌ي سريني، ميزان كشش بر روي زخم كم مي‌شود و در مواردي كه محل دوخت آن از خط وسط فاصله گرفته، احتمال عود و باز شدن بسيار ناچيز مي‌گردد.‌

مراقبت بعد از عمل جراحي كيست مويي يا سينوس پيلونيدال

مراقبت بعد از عمل جراحي كيست مويي يا سينوس پيلونيدال

پزشك بسته به نوع اقدام و جراحي كه بر روي كسيت مويي يا سينوس پيلونيدال فرد انجام داده است، بيمار را با توصيه‌هاي از بيمارستان ترخيص مي‌كند. اقدامات درماني بعد از عمل جنبه‌ي حمايتي داشته و در صورت رعايت كامل نكات روند بهبودي با سرعت بيشتر و احتمال عود و عفونت ناحيه‌ي عمل و مشكلات و عوارض بعدي آن كم مي‌شود. اين اقدامات خانگي پس از جراحي كيست مويي شامل:

 • مسكن: برخي ناراحتي و درد ناشي از عمل را مي‌توان با مصرف ضد دردهاي تجويزي توسط پزشك كاهش داد؛
 • استراحت: نياز به استراحت در خانه و پرهيز از كار سنگين در محل كار تا دو هفته پس از جراحي وجود دارد؛
 • تعويض پانسمان: بهتر است پانسمان روزانه توسط يك پرستار و در مركز درماني با شرايط استريل تعويض شود؛
 • وضعيت صحيح نشستن: از نشستن بر روي زخم خودداري شود براي اين كار مي‌توان از بالش‌هاي تيوپي در زير خود استفاده كرد تا ناحيه‌ي جراحي درون فضاي خاي بالش قرار گيرد و به آن فشار وارد نشود؛
 • استفاده از توالت فرنگي: توالت ايراني فشار و كشش بين دو عضله‌‌ي سريني باسن را افزايش مي‌دهد به همين علت بهتر است از توالت فرنگي كه فشار كمتري به پشت مي‌آورد، استفاده شود؛
 • حمام: در صورت باز بودن روش جراحي حداقل يك بار روزانه مجاز به دوش همراه با پانسمان و سپس برداشت آن پس از خيس شدن هستيد، ولي در روش جراحي بسته كيست مويي تا چند روز ابتدايي پس از عمل بايد محل جراحي كامل خشك بماند و از حمام اجتناب شود؛
 • شست‌وشوي زخم: پس از بهبودي نسبي بدون استفاده از صابون با آب ساده و يك پارچه نرم شسته شود. در صورت خيس يا مرطوب شدن پانسمان حتماً بلافاصله تعويض و خشك شود؛
 • خشك كردن زخم: پس از هر بار شست‌وشو بايد زخم را بدون مالش با يك پارچه نرم به آرامي خشك كرد. براي جلوگيري از اصطكاك پارچه استفاده از گرماي سشوار براي خشك كردن نيز روش مناسبي است به شرطي كه فاصله ايمن تا پوست رعايت شود؛
 • لباس گشاد: لباس زير پنبه‌اي و بدون الياف مصنوعي و نايلون و گشاد پوشيده شود؛
 • رژيم غذايي پر فيبر: مواد غذايي ملين و پر فيبر از ابتلا به يبوست و جلوگيري از زور زدن در دستشويي كه مي‌تواند به زخم جراحي فشار بياورد، كمك مي‌كند؛
 • اجتناب از ورزش و فعاليت بدني: براي بهبودي زخم و جلوگيري از فشار بر آن بايد فعاليت بدني و ورزش را تا دو الي چهار هفته بعد و بهبودي نسبي زخم به تأخير اندازيد؛
 • مراجعه به پزشك: در صورت نياز به كشيدن بخيه يا معاينه‌ي پيگيري در موعد مقرر به پزشك خود مراجعه شود.
نمايشگر ويديو
00:00
01:00

در صورت مشاهده‌ي هر يك از علائم زير كه نشانه‌اي از عفونت است و از عوارض جراحي محسوب مي‌شود، بايد فوراً پزشك خود را مطلع سازيد:

 • درد شديد؛
 • قرمزي و تورم پوست؛
 • درجه حرارت ۳۸ يا بالاتر؛
 • احساس گرما در محل زخم؛
 • نشت ترشحات خون‌آبه‌اي از زخم؛
 • بوي نامطبوع محل زخم.

پزشك پس از بررسي اقدام به درمان فوري با آنتي بيوتيك وسيع الطيف مانند مترونيدازول، اريترومايسين و يا كلاريترومايسين براي حداقل دو هفته مي‌كند.
با خودداري از نشستن‌هاي طولاني مدت و رعايت بهداشت فردي، تميز نگه داشتن ناحيه و زدودن هفتگي موهاي زايد موجود در پايين كمر ترجيحا با تيغ يا اسپري موبر مي‌توان از عود بيماري سينوس پيلونيدال جلوگيري كرد.

منبع :

ادامه مطلب
نوشته شده توسط reyhun | لینک ثابت | موضوع: آرشيو نظرات (0) 
۲۴ دى ۱۳۹۷ ساعت ۰۸:۵۶:۲۴

۱. عصاره درخت چاي

عصاره‌ي درخت چاي در فهرست ۱۰ بهترين درمان خانگي كيست مويي قوي‌ترين روش درماني است به لطف اثر شفابخش و تركيبات آنتي‌باكتريال، ضد التهاب، و ضد قارچ موجود در آن، مي‌تواند عفونت را به طور چشمگيري بهبود دهد. به علاوه وقتي اين عصاره به عمق پوست‌تان نفوذ مي‌كند مي‌تواند سرعت فرآيند بهبود را بالا ببرد.

۱۵ درمان خانگي كيست مويي كه بسيار موثر است


نحوه مصرف:

 • مقدار كمي آب را به عصاره‌ي درخت چاي اضافه كنيد
 • پوست اطراف كيست را با آن مالش دهيد و بگذاريد ۱۰ دقيقه بماند
 • موضع را با آب گرم بشوييد و اجازه دهيد خشك شود
 • درمان را ۳ بار در روز تكرار كنيد


ادامه مطلب
نوشته شده توسط reyhun | لینک ثابت | موضوع: آرشيو نظرات (0) 
۱۵ دى ۱۳۹۷ ساعت ۱۲:۲۹:۲۳
شقاق مقعد پارگي يا زخم در مخاط درون يا پوست خروجي مقعد است كه ممكن است توسط يك آسيب ناشي از اجابت مزاج مشكل يا مدفوع سفت و بزرگ و حتي اسهال شديد و آبكي ايجاد شود.
ادامه مطلب
نوشته شده توسط reyhun | لینک ثابت | موضوع: آرشيو نظرات (0) 
[ ۱ ]