۲۷ فروردين ۱۳۹۸ ساعت ۰۴:۰۵:۳۲

رابطه فيستول و آبسه مقعدي

غدد بسياري در اطراف ناحيه مقعد وجود دارند، وظيفه اين غدد ترشح موادي به داخل روده مي باشد و بسته به نوع موادي كه توليد مي كنند مي توانند نقش هاي مختلفي در سلامت بدن داشته باشند. دهانه اين غدد به داخل روده باز مي شود اگر به هر دليلي اين دهانه غدد مسدود شوند، غده ها دچار عفونت شده و آبسه مقعدي رخ مي دهد. در صورتي كه آبسه مقعدي درمان نشود، ميزان عفونت آن شدت يافته و به سطح پوست نيز راه پيدا مي كند، در واقع مي توان گفت زماني كه عفونت اين غدد به سطح پوست اطراف مقعد راه پيدا مي كند، مجرايي ايجاد مي شود، كه فيستول مقعدي نام دارد. در نتيجه فيستول به دنبال آبسه مقعدي رخ ميدهد. تبديل آبسه به فيستول هميشگي نيست بلكه مي توان گفت در حدود 50% موارد مبتلا به آبسه، به فيستول مقعدي نيز مبتلا مي شوند.

 

طبقه بندي فيستول مقعدي

علل ايجاد بيماري فيستول مقعدي

مهمترين علت ايجاد فيستول مقعدي، ابتلا به آبسه مي باشد.البته اين بيماري در صورتي كه درمان آبسه ناقص باشد روي ميدهد. يعني تا زماني كه عفونت ايجاد شده ناشي از آبسه بطور كلي درمان نشود، خطر ابتلا به اين بيماري همچنان وجود دارد. از ساير علل كمتر شايع بروز فيستول مقعدي مي توانيم به اين موارد اشاره كنيم :

  • بيماري كرون (بيماري التهابي روده)
  • بيماري ديورتيكوليت ( عفونت كيسه هاي كوچك روده )
  • هيدرآدنيت چركي (نوعي بيماري پوستي كه موجب عفونت غدد عرق شده و آبسه را به همراه دارد.)
  • عوارض جراحي در نزديكي مقعد
  • سرطان ركتوم
  • ضربه و تروما ( ضربه مي تواند باعث تغيير شكل سلولي شده و زخم و آسيب به بافت را به همراه داشته باشد.)
  • سل
  • بيماري هاي جنسي يا همان عفونت هاي منتقله از راه برقراري ارتباط جنسي ( مثل بيماري هاي سيفليس و كلاميديا)
  • HIV

ادامه مطلب
نوشته شده توسط reyhun | لینک ثابت | موضوع: آرشيو نظرات (0) 
۲۰ فروردين ۱۳۹۸ ساعت ۰۳:۳۹:۲۱

بيماري بواسير يا هموروئيد يكي از اختلالات شايع مقعدي است كه حدود نيمي از افراد جامعه را درگير خود مي كند. اين عارضه با گشاد شدن عروق همراه است و در اثر وارد آمدن فشار موجب تورم و التهاب در اين ناحيه گرديده و در صورتي كه از نوع خارجي باشد مي تواند موجب بيرون زدگي گوشتي از مقعد گردد، از ساير علائم بيماري بواسير مي توانيم به ايجاد درد و خونريزي اشاره كنيم،
در نتيجه اين بيماري نياز به درمان فوري تحت نظر پزشك متخصص و مجرب دارد زيرا مي تواند با خونريزي زياد موجب فقر آهن و يا عفونت شود و در هر صورت كيفيت زندگي را تحت تاثير قرار دهد.

بسياري از افراد مبتلا به بواسير به سبب ترس و خجالت از مراجعه به پزشك سرباز مي زنند ، اما اين افراد بايد برانند با اينكه معاينه مقعد براي هيچ كس خوشايند نيست اما بيماري آن ها خود به خود درمان نخواهد شد و در صورتي كه درمان را به تعويق بياندازند بواسير پيشرفت كرده و درمان آن سخت تر مي شود و چه بسا نياز به افزايش طول درمان و پرداخت هزينه هايي گزاف خواهد بود. افراد بايد به محض مشاهده علائم بيماري به پزشك بواسير مراجعه نمايند.

 

عكس پزشك بواسير

 

مراجعه به پزشك بواسير

انتخاب پزشك بواسير مجرب و كاركشته اهميت بسيار زيادي دارد زيرا حتي اگر شما بهترين روش درماني را در پيش گيريد اما پزشك شما تجربه لازم را نداشته باشد، نمي توانيد نتيجه مثبتي از درمان بيماري بگيريد و ممكن است طول درمان بيماري نيز افزايش يابد.

بهترين پزشك بواسير براي درمان بيماري مقعدي جراح عمومي و يا پزشك متخصص گوارش است. در اين مورد جراحان تجربه بيشتري داشته و به خوبي با آناتومي اين ناحيه  آشنايي دارند و مي توانند مشاوره بهتري را به شما ارائه بدهند. از طرفي مراجعه به متخصص گوارش سبب مي شود بهترين مشاوره را در مورد نحوه درمان خود بگيريد. مي توانيد براي شروع فرآيند درمان در صورتي كه هموروئيد در مراحل ابتدايي است به پزشك عمومي مراجعه كنيد و در صورتي كه با رعايت رژيم غذايي و ورزش بهبودي حاصل نشد، در مرحله ي بعد با پزشك متخصص در اين زمينه مشورت نماييد.

در حالت كلي مي توان گفت پزشك بواسير بايد اطلاعات كافي درباره اين بيماري و نحوه درمان و بهترين روش درمان داشته باشد و در مطب خود از تجهيزات پيشرفته استفاده نمايد.

http://jarahlaser.com/


ادامه مطلب
نوشته شده توسط reyhun | لینک ثابت | موضوع: آرشيو نظرات (0) 
۲۰ فروردين ۱۳۹۸ ساعت ۰۳:۱۰:۳۴
به گزارش گروه علمي پزشكي باشگاه خبرنگاران جوان؛ بواسير يا هموروئيد از آن دسته بيماري‌هايي محسوب مي شود كه علائم بسياري دارند ولي باز هم به طور قطعي نمي توان اين بيماري را تشخيص داد. همچنين بايد دقت داشت كه علائم بيماري بواسير  با عنايت به ميزان آسيب آن در افراد متغير است؛ با اين حال در صورتيكه تشخيص پزشك براي شما هموروئيد بوده است مي توانيد با خواندن اين مقاله روش هاي "درمان بواسير" را به خوبي شناسايي كنيد.
ادامه مطلب
نوشته شده توسط reyhun | لینک ثابت | موضوع: آرشيو نظرات (0) 
[ ۱ ]