۸ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۰:۵۹:۵۳

شقاق يا همان فيشر آنال به ايجاد ترك عمودي در ديواره مقعد گفته مي شود، عده اي تصور مي كنند اين بيماري تنها مربوط به بزرگسالان است و كودكان مبتلا به آن نمي شوند. اما خوب است بدانيد اين تصور غلط است و بيماري ممكن است در هر سني ايجاد شود. شقاق به علت بروز در ناحيه اي حساس از بدن درد بسيار زيادي را به همراه دارد و بيماري آزار دهنده اي است از همين روي نيازمند درمان فوري مي باشد. در ادامه به شرح بيماري شقاق در كودكان و معرفي راهكار هاي درمان موثر آن مي پردازيم :

علائم و نشانه‌هاي شقاق مقعد در كودكان

توجه به نشانه هاي شقاق در كودكان اهميت زيادي دارد، زيرا در صورت عدم درمان زخم مي تواند گسترش يابد و به همين نسبت درد و بي قراري كودك نيز افزايش خواهد يافت. همچنين اين بيماري را نمي توان كشنده معرفي نمود، ولي در صورت عدم درمان مي تواند منجر به كم خوني شده و مشكلات بعدي را به همراه آورد. پس لازم است به علائم كودك و بي قراري هاي او توجه كنيد. برخي از نشانه هاي شقاق در كودكان به اين شرح است:

 • احساس سوزش و خارش شديد در مقعد
 • درد كه همزمان با دفع شدت مي يابد.
 • مشاهده خونريزي از مقعد يا خون در مدفوع ( اين خون معمولاً رنگي روشن دارد.)
 • مراجعه به مكرر كودك براي دفع زيرا مي تواند منجر به احساس دفع ناكامل مدفوع گردد.
 • نگه داشتن مدفوع به مدت طولاني به علت درد
 • مشاهده ترك عمودي و شقاق در ديواره مقعد
 • التهاب و قرمز شدن پوست اطراف مقعد
 • تورم مقعد
 • تب در صورت عفونت

دلايل ايجاد شقاق در كودكان

علت بروز شقاق در كودكان را نمي توان به طور دقيقي معين كرد زيرا مجموعه از عوامل در بروز چنين بيماري نقش دارند. به طور كلي زماني كه ميزان فشار وارده به مقعد افزايش پيدا كند، چنين زخمي در مقعد ايجاد مي شود. اما مهمترين عامل در بروز بيماري شقاق، ابتلا به يبوست مزمن است. اين مشكل گوارشي موجب افزايش فشار وارده به ركتوم و راست روده به خصوص هنگام دفع شده و در بروز بيماري نقش دارد. همچنين يبوست موجب شده كودكان از دفع امتناع بورزند كه اين امر بيشتر شدن حجم مدفوع و دفع سخت تر را به دنبال دارد از طرفي يبوست مانع از ترميم زخم شقاق شده و بدتر شدن آن را به دنبال دارد. از ساير علل ابتلا به اين بيماري مي توانيم به اين موارد اشاره كنيم :

 • كم تحركي كودك
 • كمبود مصرف مايعات به خصوص آب
 • رژيم غذايي نادرست و بدون فيبر
 • اسهال مزمن
 • عدم رعايت بهداشت
 • بيماري هاي گوارشي و روده و انواع انگل ها
 • تنگي كانال مقعد

ادامه مطلب
نوشته شده توسط reyhun | لینک ثابت | موضوع: آرشيو نظرات (0) 
۸ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۰:۲۱:۲۵
هموروئيد مي‌تواند سبب خارش، خونريزي در افراد شود؛ رژيم غذايي مناسب نقش موثري در كنترل اين بيماري دارد.
مصرف سالاد انجير و آلو و اسموتي گلابي از پيشرفت هموروئيد جلوگيري مي‌كند.

 روش تهيه سالاد انجير و آلو
 جو دو سر پخته شده           ۹۰ گرم 
اسفناج خرد شده                ۱۲۰ گرم

انجير خرد شده                  ۳۲۰ گرم

آلوي خشك خيس شده      ۱۰۰ گرم

پنير فتا                                ۱۵۰ گرم

 مواد لازم براي تهيه سس خردل و عسل
 سركه سيب                 ۶۰ ميلي‌ليتر

روغن زيتون                 ۲ قاشق سوپ‌خوري

خردل پودر شده         يك قاشق سوپ‌خوري

عسل                            يك قاشق سوپ‌خوري

طرز تهيه سالاد انجير و آلو
-جو دو سر، اسفناج، انجير و آلوي خشك را در ظرفي با هم مخلوط كنيد.

-تكه‌هاي پنير را روي سبزيجات بچينيد سپس سالاد را با سس خردل و عسل ميل كنيد.

  روش تهيه سس خردل و عسل
-همه مواد لازم سس را درون شيشه‌اي بريزيد.

-يك قطعه يخ را به مواد داخل شيشه اضافه كنيد.

-در شيشه را ببنديد و آن را خوب تكان دهيد تا سس يكنواختي به دست آيد.

 مواد لازم براي تهيه اسوتي گلابي
گلابي                                           سه عدد

يخ                                                  سه قطعه

نعناع خرد شده                            سه قاشق چاي‌خوري

برگ‌هاي نعناع براي تزيين           به مقدار لازم

 روش تهيه اسموتي گلابي
-گلابي‌ها را بشوييد و خرد كنيد.

 -گلابي‌ها، تكه‌هاي يخ و نعناع خرد شده را در مخلوط‌كن بريزيد تا يكنواخت شوند.


منبع : تبيان

ادامه مطلب
نوشته شده توسط reyhun | لینک ثابت | موضوع: آرشيو نظرات (0) 
۳۱ ارديبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۰۳:۴۴:۴۵

هموروئيدكتومي عمل برداشت هموروئيد به منظور درمان قطعي اين بيماري است؛ بواسير يا هموروئيد به واريسي شدن يا گشاد شدن عروق در مقعد گفته مي شود. بواسير در مراحل ابتدايي بيماري با استفاده از درمان هاي گياهي يا تغيير سبك زندگي قابل درمان است اما در مراحل پيشرفته تر يعني زماني كه هموروئيد دچار ترومبوز (هموروئيد درجه ۳ و ۴) مي شود با استفاده از اين روش ها قابل درمان نبوده و نياز به روش هاي پزشكي تهاجمي تر دارد. يكي از روش هاي تهاجمي تر هموروئيدكتومي است كه مي تواند اين بيماري را درمان نمايد اما اين روش به ندرت مورد استفاده قرار مي گيرد زيرا كه علاوه بر مشكلات متعدد و درد و خونريزي پس از جراحي، هموروئيدكتومي همراه با عوارض متعددي خواهد بود.

روش هاي انجام جراحي هموروئيدكتومي

روشهاي هموروئيدكتومي

هموروئيدكتومي داراي روش هاي متعددي است كه شامل روش هاي باز، بسته، استاپلر،رابربند و اسفنگتروتومي داخلي-جانبي مي باشد. اما در اغلب موارد دو روش باز و بسته براي درمان اين عارضه مورد استفاده قرار مي گيرد كه در ادامه به شرح آن مي پردازيم :

 • هموروئيدكتومي بسته : اين روش اغلب جهت درمان هموروئيدهاي داخلي كاربرد دارد، در اين حالت هموروئيد مي تواند با استفاده از وسايل مختلفي مانند چاقوي جراحي، قيچي،الكتروكوتر، يا حتي ليزري برش داده شده  و سپس با استفاده از نخ قابل جذب ترميم مي شود. اين روش در بيشتر از ۹۵% از موارد موفق عمل مي نمايد.
 • هموروئيدكتومي باز :  اين روش مشابه بسته عمل نموده و هموروئيدي خارج مي شود ولي اين بار برش در سمت چپ زده شده و باز رها مي شود. در مواردي كه محل برش مناسب نبوده و يا احتمال عفونت باشد، پزشك از تركيبي از روش هاي باز و بسته استفاده مي نمايد.

خطرات جراحي هموروئيدكتومي

از خطرات هموروئيد كتومي مي توانيم به اين موارد اشاره كنيم :

 • خونريزي از آنال در محل عمل
 • ايجاد لخته خون (هماتوم) در محل برش براي جراحي
 • ايجاد مشكل دفع
 • عفونت
 • انسداد روده يا به دام افتادن مدفوع در آنال

ادامه مطلب
نوشته شده توسط reyhun | لینک ثابت | موضوع: آرشيو نظرات (0) 
۳۱ ارديبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۰۳:۳۴:۴۶
تست پاپ اسمير براي غربالگري سرطان دهانه رحم، سه سال پس از شروع مقاربت جنسي بايد انجام شود. اگر فعاليت جنسي شروع شده باشد و نياز به غربالگري بيماري‌هاي منتقل‌ شونده از راه جنسي وجود داشته باشد، معاينه لگن زودتر از سني كه براي انجام تست پاپ توصيه مي‌شود ضرورت دارد.

امروزه روش هاي تشخيصي زيادي وجود دارد كه با آنها مي توان سرطان را به موقع تشخيص داد. «پاپ اسمير» (Papsmear) يكي از روش ها محسوب مي شود كه در صورت استفاده درست از آن مي توان به را حتي از پيشرفت سرطان در بدن پيشگيري كرد. تست پاپ اسمير درواقع يك تست غربالگري است كه داراي يكسري از ويژگي هاست كه مي توان به ارزان بودن، ساده بودن و قابل اندازه گيري بودن آن اشاره كرد. اين تست، يك روش خوب براي تشخيص سرطان دهانه رحم محسوب مي شود.

ادامه مطلب
نوشته شده توسط reyhun | لینک ثابت | موضوع: آرشيو نظرات (0) 
۲۴ ارديبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۰۸:۲۵:۱۵
اكثر افراد مبتلا به ويروس HPV از وجود اين ويروس در بدن خود اطلاع ندارد، زيرا ويروس در اغلب موارد بدون هيچ نشانه خاصي وارد بدن ميشود و پس از طي دو سال بدون درمان از بين مي رود، اما در 10 تا 20 موارد اين ويروس از بين نرفته و فرد شانس بيشتري براي ابتلا به سرطان دهانه ي رحم و ضايعات پيش از سرطان دارد. توجه داشته باشيد حداقل 20 سال به طول مي انجامد كه عفونت HPV به سرطان سرويكس تبديل شود.


ادامه مطلب
نوشته شده توسط reyhun | لینک ثابت | موضوع: آرشيو نظرات (0) 
۱۷ ارديبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۰۳:۰۴:۵۸

بيماري شقاق مقعدي يا فيشر به ايجاد زخم يا ترك در پوست نواحي اطراف مقعد گفته مي شود، اين شقاق در اثر اعمال فشار زياد به ناحيه مقعد ايجاد شده است و از عوامل اصلي آن مي توانيم به ابتلا به يبوست اشاره كنيم. شقاق را مي توان از طريق روش هاي مختلفي درمان نمود كه در اين مقاله به دو مورد از آن يعني درمان شقاق با بوتاكس يا اسفنكتروتومي مي پردازيم :

درمان شقاق با بوتاكس

تزريق بوتاكس به شقاق مي تواند به درمان اين بيماري كمك نمايد همچنين در برخي از موارد تزريق شقاق به منظور تسكين درد هنگام استفاده از ساير روش هاي درماني صورت مي گيرد. اين روش با استفاده از تزريق سم بوتولينوم به زخم انجام مي شود. اين سم موجب مي شود عضله اسفنكتربراي مدتي محدود (3 الي 6 ماه ) فلج شود. كه اين امر گرفتگي عضله يا همان اسپاسم آن را برطرف نموده و از بين رفتن درد بيمار را به همراه دارد. به علاوه اين سم مي تواند در ترميم شكاف ايجاد شده ناشي از شقاق نيز موثر باشد.

ميزان درمان پذيري اين روش وابسته به علت زمينه اي بروز اين بيماري است. يعني اگر شقاق در اثر بيماري هاي زمينه اي بروز نمايد، امكان درمان آن توسط تزريق بوتاكس وجود ندارد و نياز است، علت زمينه اي آن نيز درمان شود زيرا در غير اين صورت با از بين رفتن اثرات بوتاكس, علائم بيماري مجدداً نمايان خواهند شد.

 

تصوير تزريق بوتاكس

 

مزاياي درمان با بوتاكس

از مزيت هاي درمان شقاق با بوتاكس مي توانيم به اين موارد اشاره كنيم :

 • اين درمان به صورت سرپايي صورت گرفته و نيازي به بستري شدن ندارد.
 • بوتاكس درد و خونريزي به همراه ندارد بلكه درد بيمار را تسكين ميدهد.
 • نيازي به طي دوران نقاهت نيست.
 • دستيابي به درمان موثر در كمتر از 24 ساعت امكان پذير است.
 • اين روش ايجاد مشكل در اجابت مزاج را براي بيمار به همراه ندارد.

درمان شقاق با روش اسفنكتروتومي

جراحي اسفنكتروتومي را مي توان روشي موثر براي درمان شقاق دانست كه همراه با عوارض و خطرات بسياري براي بيمار است. در طي اين روش جراحي شكافي عميق بر روي عضله اسفنكتر زده مي شود تا فشار وارده بر روي آن كاهش يابد، زيرا در حالتي كه فشار وارده به اين عضله زياد است، امكان بهبودي وجود ندارد. اكثر افراد پس از طي 6 هفته به بهبودي كامل و بعد از 2 هفته تا حدي بهبودي مي يابند كه مي توانند به ادامه فعاليت هاي روزمره خود برسند. معمولاً افراد بعد از اين عمل جراحي كاهش درد قابل توجهي را تجربه مي كنند.

 

تصوير اسفنكتروتومي

 

اسفنكتروتومي بسته

در اين روش برشي بر روي عضله اسفنكتر زده شده و از آن برش عضله خارج مي شود، قسمتي از آن بسته به ميزان شقاق برش داشته شده و جدا مي شود. انجام اين جراحي ريسك آسيب به مخاط روده به همراه دارد و نيازمند دقت بالايي است.

اسفنكتروتومي باز

در اين روش برش جراحي بر روي كانال مقعد زده مي شود، و مانند روش قبل جراحي بر روي عضله انجام مي شود. در انتهاي عمل  قسمت انتهايي برش بسته به شرايط بيمار باز گذاشته و يا بسته مي شود.

https://clinicdarman.com/


ادامه مطلب
نوشته شده توسط reyhun | لینک ثابت | موضوع: آرشيو نظرات (0) 
۱۷ ارديبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۰۸:۳۱:۵۰
نشانه‌ها
در صورت عدم عفونت علامتي ندارد. با ايجاد عفونت علايم زير بروز مي‌كند:

- درد، قرمزي، احساس درد با لمس و تورم ناحيه مبتلا
- تب و لرز
- ترشح چرك


دلايل
اين كيست ناشي از اختلالي خفيف است كه در طي تكامل جنيني رخ مي‌دهد. عامل عفونت معمولاً استافيلوكوك است. اين وضعيت در مرداني كه داراي مقادير زيادي موي بدن هستند، بيشتر رخ مي‌دهد. علت دقيق نامشخص است، اما ممكن است به علت وجود نقصي در تكامل اين ناحيه باشد. رشد مو در اين محل تمايل دارد به طرف داخل باشد، و احتمال دارد باعث عفونت در سينوس و در نتيجه يك آبسه دردناك شود. نظريه جديدتر در اين مورد اتيولوژي بيماري را اينگونه توجيه مي‌كند كه چون سلولهاي پيش ساز مو با منشأ اكتودرم در اين ناحيه بصورت نابجا قرار گرفته‌اند، ممكن است در اثر تحريك با عوامل مكانيكي مثل رانندگي طولاني رشد كنند و زمينه‌ساز بروز علائم بيماري شوند.ادامه مطلب
نوشته شده توسط reyhun | لینک ثابت | موضوع: آرشيو نظرات (0) 
۳ ارديبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۰۳:۰۳:۴۰

بيماري هاي نشيمنگاهي يا مقعدي به يكي از شايع ترين بيماري ها در عصر حاضر تبديل شده اند كه با رشد فزاينده اي هم در حال گسترش هستند. اين بيماري ها گروه سني مشخصي را نمي شناسند و به سراغ همه مي روند. بيشتر مردم شناخت درستي از انواع مختلف بيماري هاي مقدي ندارند و از آنجايي كه اكثر اين بيماري ها نشانه ها و علائم مشترك و مشابهي با يكديگر دارند تشخيص سخت تر مي‌شود. يكي از شايع ترين اين بيماري ها، فيستول مقعدي است.

در يك تعريف ساده براي اين بيماري بايد بگوييم كه فيستول مقعدي در اثر ايجاد آبسه و عفونت ناشي از مسدود شدن غدد كانال مقعد به وجود مي آيد. اين عفونت مي تواند از طريق كانالي باريك به سطح پوست برسد و در اطراف مقعد يك يا چندين سوراخ پوستي ايجاد كند كه با خروج چرك و ترشحات عفوني و درد همراه است.

بسياري از افراد فكر مي كنند كه فيستول مقعدي التهابي جزئي است كه به خودي خود درمان مي گردد و كلا از مراجعه به پزشك و معاينه ي مقعد خود واهمه دارند.

طبيعي است اما بايد در نظر داشت كه اين كار فقط باعث گسترش عفونت مي شود و درمان بيماري را سخت تر مي كند. فيستول مقعدي يك بيماري عفوني پيش رونده است كه نياز به درمان و رسيدگي هاي پزشكي دارد و نمي توان آن را به حال خود رها ساخت.

سوالي كه در اين ميان براي بسياري از افراد به وجود مي آيد اين است كه امكان درمان فيستول مقعد با دارو وجود دارد يا نه؟

درمان فيستول مقعد با دارو

نمايي كلي از بيماري فيستول مقعدي را براي شما شرح داديم و متوجه شديد كه فيستول مقعدي با آسيب هاي بافتي اطراف مقعد همراه است. علم پزشكي در تلاش است تا براي درمان انواع بيماري ها روش هاي ايمن تر و كم عارضه تري كشف كند كه جايگزين عمل جراحي شود. مانند داروها. اما در حال حاضر براي درمان بسياري از بيماري ها از جمله درمان فيستول مقعد روشي كه بتواند به اندازه ي عمل جراحي براي درمان آن اثربخش باشد به وجود نيامده است و دارويي كه به درمان قطعي و نهايي اين عارضه كمك كند فعلا وجود ندارد.

تنها دارويي كه مي‌تواند در چنين شرايطي به كاهش عفونت و التهاب فيستول مقعدي شما  كمك كند و آن را كنترل كند، آنتي بيوتيك ها هستند كه از گسترش عفونت ناشي از فيستول مقعدي جلوگيري مي كنند و در نتيجه تورم و التهاب ناشي از آن را كاهش مي دهند. مسكن ها هم دسته اي ديگر از داروها هستند كه به كاهش درد شما كمك زيادي خواهند كرد.

مصرف مرتب آنتي بيوتيك ها يك مزيت ديگر هم دارد. مشخص شده است افرادي كه قبل از عمل جراحي فيستول مقعدي خود از آنتي بيوتيك ها استفاده كرده اند به دليل كاهش و كنترل عفونت، نتايج بهتر و موفقيت آميز تري طي عمل جراحي فيستولمقعدي براي آنها مشاهده شده است. اما درمان فيستول مقعد با دارو به تنهايي امكانپذير نيست.

در صورتي كه از انجام عمل جراحي فيستول مقعدي به هر دليلي مي ترسيد يا نگراني داريد مي توانيد روش مطمئن و كم خطر ليزر درماني فيستول مقعدي را براي درمان انتخاب كنيد كه با مزاياي زير همراه است:

 • بدون درد و خونريزي
 • بدون نياز به بستري
 • بدون نياز به بيهوشي عمومي
 • با هزينه ي مناسب تر
 • بدون عوارضي مانند بي اختياري در دفع مدفوع

ادامه مطلب
نوشته شده توسط reyhun | لینک ثابت | موضوع: آرشيو نظرات (0) 
۳ ارديبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۰۲:۲۷:۳۱
يبوست يا خشكيِ مزاج اختلالي در دستگاه گوارش است كه بر اثر آن، مواد دفعي در رودهٔ بزرگ سفت مي‌شوند و دفع آن‌ها با درد و سختي همراه است. يبوستِ حاد امكان دارد باعث بسته‌شدن روده شود، كه به نوبهٔ خود حتي امكان دارد احتياج به عمل جراحي داشته باشد. دليل ابتلا اين عارضه ممكن است رژيم غذايي نامناسب، برهم خوردن تعادل هورموني، اثر جانبي داروهاي مصرفي يا آناتومي بدن باشد. راه هاي درمان شامل اصلاح رژيم غذايي و تمرينات ورزشي مي باشد.
ادامه مطلب
نوشته شده توسط reyhun | لینک ثابت | موضوع: آرشيو نظرات (0) 
۲۷ فروردين ۱۳۹۸ ساعت ۰۴:۰۵:۳۲

رابطه فيستول و آبسه مقعدي

غدد بسياري در اطراف ناحيه مقعد وجود دارند، وظيفه اين غدد ترشح موادي به داخل روده مي باشد و بسته به نوع موادي كه توليد مي كنند مي توانند نقش هاي مختلفي در سلامت بدن داشته باشند. دهانه اين غدد به داخل روده باز مي شود اگر به هر دليلي اين دهانه غدد مسدود شوند، غده ها دچار عفونت شده و آبسه مقعدي رخ مي دهد. در صورتي كه آبسه مقعدي درمان نشود، ميزان عفونت آن شدت يافته و به سطح پوست نيز راه پيدا مي كند، در واقع مي توان گفت زماني كه عفونت اين غدد به سطح پوست اطراف مقعد راه پيدا مي كند، مجرايي ايجاد مي شود، كه فيستول مقعدي نام دارد. در نتيجه فيستول به دنبال آبسه مقعدي رخ ميدهد. تبديل آبسه به فيستول هميشگي نيست بلكه مي توان گفت در حدود 50% موارد مبتلا به آبسه، به فيستول مقعدي نيز مبتلا مي شوند.

 

طبقه بندي فيستول مقعدي

علل ايجاد بيماري فيستول مقعدي

مهمترين علت ايجاد فيستول مقعدي، ابتلا به آبسه مي باشد.البته اين بيماري در صورتي كه درمان آبسه ناقص باشد روي ميدهد. يعني تا زماني كه عفونت ايجاد شده ناشي از آبسه بطور كلي درمان نشود، خطر ابتلا به اين بيماري همچنان وجود دارد. از ساير علل كمتر شايع بروز فيستول مقعدي مي توانيم به اين موارد اشاره كنيم :

 • بيماري كرون (بيماري التهابي روده)
 • بيماري ديورتيكوليت ( عفونت كيسه هاي كوچك روده )
 • هيدرآدنيت چركي (نوعي بيماري پوستي كه موجب عفونت غدد عرق شده و آبسه را به همراه دارد.)
 • عوارض جراحي در نزديكي مقعد
 • سرطان ركتوم
 • ضربه و تروما ( ضربه مي تواند باعث تغيير شكل سلولي شده و زخم و آسيب به بافت را به همراه داشته باشد.)
 • سل
 • بيماري هاي جنسي يا همان عفونت هاي منتقله از راه برقراري ارتباط جنسي ( مثل بيماري هاي سيفليس و كلاميديا)
 • HIV

ادامه مطلب
نوشته شده توسط reyhun | لینک ثابت | موضوع: آرشيو نظرات (0) 
[ ۱ ][ ۲ ][ ۳ ]