۱۷ ارديبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۰۸:۳۱:۵۰
پيشگيري
ليزر موهاي زايد براي پيشگيري از ايجاد بيماري و پيشگيري از عود پس از جراحي موثر است.
حمام كردن يا دوش گرفتن روزانه براي تميز نگهداشتن ناحيه كيست
پوشيدن لباس سبك و گشاد
جلوگيري از چاقي

 

درمان
عفونت كيست، با مصرف آنتيبيوتيك و جراحي قابل درمان است.

در صورت عفونت كيست، از حمام آب گرم براي تخفيف درد استفاده كنيد. در يك لگن آب گرم به مدت 10 تا 15 دقيقه بنشينيد و اين كار را هر چند بار كه لازم است تكرار كنيد.

درمان كيست عفوني شده معمولا شامل برش آبسه و تخليه چرك از آن و گاهي جراحي به منظور برداشتن كل ناحيه عفوني ميباشد. التيام زخم جراحي ممكن است چند ماه به طول انجامد، زيرا زخم بايد از عمق ترميم شود.

 

يك تكه گاز استريل بايد برروي زخم قرار داد تا هم امكان هواخوردن زخم وجود داشته بايد و هم از ساييده شدن لباسها به زخم جلوگيري شود.جراحي كيست مويي بهترين درمان آن است كه بيمار سريع تر مورد عمل جراحي قرار گيرد، چون هر چه زمان بگذرد وسعت كيست مويي بيشتر شده و سوراخ هاي جديدي روي پوست ظاهر مي شوند.


در مواردي كه فرد دچار آبسه (تجمع چرك در محل) شده باشد، با روش بي حسي موضعي و ايجاد برش در محل آبسه، تخليه چرك صورت مي گيرد و با شستشوي منظم، علائم التهابي آبسه مرتفع خواهد شد و پس از رفع التهاب، عمل جراحي اصلي كه همان خارج كردن كيست است انجام مي گيرد.
در مواردي كه كيست عفونت نكرده است، يا ترشحات از مجراي كيست وجود دارد، ولي عفونت يا التهاب ديده نمي شود، از همان ابتدا عمل جراحي براي خارج كردن تمام كيست انجام مي گيرد.


دلايل بازگشت بيماري كيست مويي
گفتني است در برخي از موارد اين احتمال وجود دارد كه بيماري دوباره عود پيدا كند كه در ادامه به اين موارد اشاره خواهد شد.

- عدم تخليه كامل بافت
- عدم انجام ليزر براي حذف موهاي زائد پس از جراحي
- بخيه زدن

بايد توجه داشت كه در انجام جراحي با استفاده از چاقو براي درمان عود سينوس مويي، محل انجام جراحي بسيار وسيع تر و عميق تر مي باشد اما اين در حالي است كه در انجام با ليزر مي توان تنها با سوزاندن ريشه موهاي موجود به نتيجه مطلوب دست يافت. بنابراين حتي در صورت بازگشت بيماري، انجام درمان از طريق ليزر توصيه مي شود.
طبق آمار موجود ميزان بازگشت بيماري كيست مويي در هر دو روش جراحي و ليزر به يك اندازه است و به طور تقريبي حدود ۱۰ درصد پيش بيني شده است. اما بايد توجه داشت كه انجام ليزر موهاي زائد پس از جراحي مي تواند درصد بازگشت بيماري را تا دو درصد نيز كاهش دهد. 


منبع : نوشته شده توسط reyhun | لینک ثابت | موضوع: آرشيو نظرات (0)