۲۴ ارديبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۰۸:۲۵:۱۵
انواع واكسن HPV
واكسن سرواريكس (cervarix) : اين واكسن شامل دو گونه ويروس ايجاد كننده سرطان دهانه رحم است و در سه دوز تزريق مي گردد، دوز 0، ماه 1، ماه 6
واكسن  گارداسيل(Gardasil): اين واكسن افزون بر ويروس هاي ايجاد كننده سرطان دهانه ي رحم، شامل دو گونه ي رايج از ويروس هاي زگيل تناسلي است. اين واكسن در سه دوز تزريق مي گردد، دوز 0، ماه 2 ، ماه 6
در حال حاضر تنها واكسن گارداسيل در ايران موجود است و مي توانيد آن را از طريق داروخانه ها و مراكز هلال احمر تهيه فرماييد. واكسن گارداسيل تنها در پيشگيري از بروز سرطان دهانه ي رحم مفيد است از همين روي تزريق آن براي مردان توصيه نمي گردد.

تاثير گذاري واكسن HPV تا چه ميزان است؟
پيش بيني شده پس از تزريق اين واكسن فرد در مدت زماني بين 3 تا 5 سال و يا حتي بيشتر در برابر ابتلا به عفونت ايمن باشد. اما به ياد داشته باشيد تزريق اين واكسن‌ها در برابر انواع ديگر ويروس HPV  مصونيت ايجاد نمي‌كند. حتي اين واكسن در برابر بيماري هايي نظير زگيل تناسلي و سرطان سرويكس نيز مصونيت صد در صدي ندارد از همين روي بايد زناني كه اين واكسن را  دريافت كرده اند بصورت مرتب جهت تست غربالگري دهانه ي رحم ( پاپ اسمير ) مراجعه نمايند.
واكسن HPV در پيشگيري از عفونت دائمي از سوي ويروس عامل ايجاد سرطان دهانه رحم بسيار موثر است. ولي اين نكته را به ياد داشته باشيد كه ممكن است سرطان دهانه رحم ناشي از عوامل ديگري مثل وراثت باشد كه در اين مورد واكسن HPV تاثيري بر روي جلوگيري از ابتلا به بيماري ندارد.

بهترين زمان تزريق واكسن HPV
بهترين زمان براي تزريق واكسن HPV قبل از ازدواج و قبل از شروع فعاليت هاي جنسي است. همچنين در زناني كه به اين ويروس مبتلا شده اند مي توان از طريق آزمايش تعيين پاپيلوما نوع ويروس را شناسايي نمود و در صورت كه نوع ايجاد كننده بيماري از نوع ويروس موجود در واكسن نباشد، مي توان واكسن HPV را تزريق نمود.
به طور كلي مي توان زمان تزريق اين واكسن براي زنان بين 9 تا 45 سال است. ضرورت تزريق اين واكسن به جهت پيشگيري از ابتلا به اين ويروس است و نبايد موجب ترس و وحشت خانواده ها گردد.

عوارض تزريق واكسن HPV
به طور معمول ممكن است برخي از افراد پس از تزريق واكسن HPV دچار تب، تهوع، سرگيجه، درد در ناحيه تزريق، تورم ،خارش و غش كردن شوند كه تمامي اين علائم پس از 15 دقيقه از بين خواهند رفت.
همچنين به طور معمول تا 15 دقيقه پس از تزريق واكسن فرد را در مركز درماني نگه مي دارند زيرا كه ممكن است حساسيت به مخمر واكسن، موجب ايجاد آلرژي گردد.

تزريق اين واكسن براي اين افراد ممنوع است:

-زنان باردار
-زنان شيرده
-افرادي داراي ضعف سيستم ايمني ( به طور مثال دختران زير 9 سال)


نوشته شده توسط reyhun | لینک ثابت | موضوع: آرشيو نظرات (0)