۳۱ ارديبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۰۳:۳۴:۴۶
به توصيه انجمن سرطان و كالج آمريكايي بيماري‌هاي ، انجام اين تست از ۲۱ تا ۳۰ سالگي بايد هر يك تا سه سال انجام شود. پس از ۳۰ سالگي تست پاپ بايد به همراه تست HPV (ويروس پاپيلوماني انساني) انجام شود.

اگر هر دو تست منفي بودند، پاپ اسمير بايد هر سه سال تكرار شود. اگر تست پاپ منفي و تست HPV مثبت باشد، تست بايد هر ماه ۶ تا ۱۲ ماه انجام شود. انجام تست در اشخاص ۷۰ ساله يا مسن‌ تري كه سه تست منفي پي ‌در ‌پي داشته‌اند، متوقف مي‌شود. تا ۲۴ ساعت قبل از انجام تست فرد نبايد مقاربت داشته باشد، همچنين تست نبايد در زمان خونريزي عادت ماهيانه انجام شود. در طي دو روز قبل از انجام تست از ژل، كرم و داروهاي واژينال نيز نبايد استفاده شود.

تستي كه همه خانم ها بايد انجام بدهند
برخي از افراد تصور مي كنند كه تست پاپ اسمير را بايد دائما انجام بدهند در حالي كه اين باور نادرست است و اين تست را پزشك متخصص زنان  براساس يك قاعده خاص براي افراد مختلف انجام مي دهد. فواصل انجام اين تست از يك بيمار به بيمار ديگر متفاوت است.

اين تست را بايد همه خانم ها بعد از شروع رابطه زناشويي به صورت سالانه (سالي يك بار) انجام بدهند. چنانچه اين تست، سه سال پشت سر هم، به صورت سالانه انجام شد و نتيجه تست هر سال منفي بود، متخصص زنان و زايمان، فواصل تست را طولاني تر در نظر مي گيرد؛ اما در شرايطي كه فرد رفتار پرخطر داشته باشد يا موازين بهداشتي مثل استفاده درست از كاندوم را رعايت نكند بايد اين تست را با توجه به نظر پزشك با فواصل نزديك به هم انجام بدهد.

همچنين آن دسته از افرادي كه ضعف سيستم ايمني دارند يا به بيماري هاي خاصي مبتلا هستند، بايد تست پاپ اسمير را با فواصل نزديك به يكديگر انجام بدهند. افرادي كه دخانيات مصرف مي كنند با ريسك ابتلا به سرطان در آن ها بالاست نيز، در اين گروه خاص قرار مي گيرند. اين تست را بايد از شروع اولين رابطه زناشويي تا سن ۶۰ سالگي انجام داد و معمولا از سن ۶۰ تا ۷۰ سالگي ديگر آن را انجام نمي دهند.

چه طوري انجام مي شود؟
تست پاپ اسمير به اين شكل انجام مي شود كه پزشك متخصص زنان، ضمن معاينه داخلي، نمونه اي را به آرامي با شيوه اي خاص بر مي دارد. سپس آن را روي يك لام شيشه اي مي گذارد و با فيكساتور (ثابت كننده، Fixator) آن را روي لام، ثابت مي كند. اين نمونه به آزمايشگاه فرستاده مي شود و پس از رنگ آميزي خاص، مورد بررسي قرار مي گيرد. علاوه بر روش پاپ اسمير، روش تشخيصي ديگري وجود دارد كه با تست پاپ اسمير كمي متفاوت است. اين روش «تين پرپ» (thinprep) نام دارد. پس از معاينه داخلي، با يك برس خاص بهداشتي، نمونه ها را بر مي دارند سپس آن را در محلول تين پرپ قرار مي دهند و به آزمايشگاه مي فرستند تا رنگ آميزي و بررسي انجام شود. نتايج روش هاي تشخيصي به متخصص زنان ارجاع داده مي شوند.

افرادي كه داراي شرايط زير مي باشند بايد براي انجام تست پاپ اسمير اقدام كنند :
افراد داراي عفونت و زگيل هاي تناسلي
افرادي كه دخانيات مصرف مي كنند
خانم هايي كه در سنين پايين ازدواج كرده اند
زنان نازا و يا افرادي كه زايمان نداشته اند
افراد مبتلا به ايدز
افرادي كه داراي روابط جنسي با افراد متفاوت هستند و يا اينكه شريك جنسي شان قبلا با شخصي كه داراي سرطان رحم بوده نزديكي داشته است
در ۱۰ درصد موارد هم سرطان دهانه رحم ژنتيكي است كه با تشخيص و نظر پزشك مشخص مي شود
نكات مهم قبل از انجام تست پاپ اسمير :
در طي دو روز قبل از انجام تست پاپ اسمير (تست سرطان دهانه رحم) از ژل، كرم و داروهاي واژينال استفاده نشود
تست پاپ اسمير (تست سرطان دهانه رحم) نبايد در زمان خونريزي پريود انجام شود
تا ۲۴ ساعت قبل تماس جنسي نداشته باشد
بهتر است اين تست در فاصله روزهاي ۱۸-۱۲ سيكل قاعدگي انجام شود
انجام تست پاپ اسمير در ۳ماهه اول حاملگي بلامانع است.در حاملگي دو هفته بعد از اولين روز آخرين قاعدگي(روز ۱۸-۱۶ سيكل)بهترين زمان براي گرفتن پاپ اسمير است
انجام تست  پاپ اسمير بايد حداقل ۸هفته بعد از زايمان باشد
انجام تست پاپ اسمير مجدد بايد با فاصله زماني بيشتر از ۸هفته از نمونه گيري قبلي باشد
كدام روش بهتر است؟
روش هاي تشخيصي بايد به خوبي انجام شوند، پاپ اسمير به نسبت تين پرپ روش قديمي تري محسوب مي شود ولي در صورتي كه به درستي انجام شود خطاي كمي دارد. نظر متخصصين در رابطه با درصد خاطي اين روش متفاوت است و خطاي تست پاپ اسمير را از ۱۰ تا ۲۵ درصد و برخي ديگر خطاي اين روش را تا ۵۰ درصد مي دانند. برخي از كارها در انجام اين روش تشخيصي، باعث ايجاد خطا براي آن مي شود. براي مثال، در شرايطي كه آماده كردن نمونه بيش از اندازه طول بكشد و نمونه خشك شود، خطا به وجود مي ايد.

منبع : نبض ما


نوشته شده توسط reyhun | لینک ثابت | موضوع: آرشيو نظرات (0)